Nowe nazwy badań od 20.05.2024r.

Sprawdź szczegóły

Kiedy wykonać test na przeciwciała COVID-19?

06.04.2021

Wiele osób zastanawia się, kiedy wykonać badanie przeciwciał przeciwko koronawirusowi, dlatego mamy nadzieję tym artykułem usystematyzować aktualne informacje.

Rozwój infekcji i objawy zakażenia koronawirusem:

Sam rozwój infekcji po kontakcie z osobą zakażoną trwa średnio 5 dni (od 1 do 11). Dopiero wtedy wzrasta poziom wirusa w organizmie i mogą zacząć występować objawy. Jeżeli masz objawy infekcji, takie jak:

  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • duszność,
  • kłopot z oddychaniem,
  • utratę węchu i smaku,
  • bóle mięśni i głowy,
  • biegunkę,
  • wysypkę,

zgłoś się na teleporadę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego). Lekarz POZ może zlecić Ci test na koronawirus. W przypadku wystąpienia objawów konieczne jest wykonanie testu RT-PCR lub antygenowego w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19). Nie jest to dobry czas na wykonanie badanie przeciwciał, ponieważ możesz zarażać innych, a przeciwciała mogły jeszcze nie zostać wyprodukowane przez organizm.
Warto pamiętać, że nie wszyscy rozwijają objawy, pomimo kontaktu z osobą zakażoną lub chorą na COVID-19. Jeśli wiesz o takim kontakcie, przysługuje Ci możliwość wykonania badania metodą RT-PCR w kierunku koronawirusa. Aby je wykonać, możesz również zgłosić się po skierowanie od lekarza rodzinnego. Możesz także zapisać się na test online, poprzez uzupełnienie formularza kwalifikacyjnego lub telefonicznie poprzez rozmowę z konsultantem.

Kiedy powstają przeciwciała przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 (COVID-19)?

Po kontakcie z osobą zakażoną, możesz także wytworzyć przeciwciała. Jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy, ale miałaś/-eś lub podejrzewasz kontakt z osobą zakażoną, badanie przeciwciał wykonujemy przynajmniej po upływie 12 dni od kontaktu.
W pierwszej kolejności powstają przeciwciała IgM, jednak ich poziom stosunkowo szybko spada. W przypadku objawowego zakażenia koronawirusem, przeciwciała klasy IgM anty SARS-CoV-2 pojawiają się pomiędzy 7 a 10 dniem od ich wystąpienia. Ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu. Następnie, między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów, powstają przeciwciała IgG. Zwykle przeciwciała anty SARS-CoV-2 w klasie IgG utrzymują się i są wykrywane przez kilka miesięcy po wygaśnięciu zakażenia. Ich obecność może świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem.
W przypadku zakażenia i objawów COVID-19, po zakończeniu izolacji i ustąpieniu objawów, również możesz umówić się na pobranie krwi i określenie poziomu przeciwciał. Nawet po przebyciu COVID-19 kilka tygodni lub miesięcy przed badaniem, przeciwciała IgG nadal mogą się utrzymywać.
 

Wykres 1. Po jakim czasie wykonać badanie przeciwciał przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 (COVID-19)?

Kiedy warto wykonać badanie przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2?

  • Jeśli podejrzewasz, że przeszłaś/przeszedłeś zakażenie bezobjawowo lub skąpoobjawowo i możesz być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cichy nosiciel”).
  • Jeśli miałaś/miałeś kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniasz kryteriów wykonania badań real-time PCR.
  • Jeśli jesteś osobą narażoną na SARS-CoV-2 (np. jesteś lekarzem lub pielęgniarką) – w interwałach czasu, by wychwycić ewentualną serokonwersję.
  • Jeśli jesteś osobą bez/skąpoobjawową, ale możesz być źródłem zakażenia dla ludzi starszych i schorowanych.
  • Jeśli podejmujesz decyzję o kwarantannie, jej kontynuacji lub przerwaniu.
  • Jeśli przebyłaś/przebyłeś infekcję grypopodobną z powikłaniami i nie wykonano u Ciebie diagnostyki real-time PCR.
  • Jeśli wróciłaś/wróciłeś z krajów o wyższej zachorowalności na COVID-19.
  • Jeśli bierzesz udział w badaniach epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji.
  • Jeśli chcesz sprawdzić poziom przeciwciał po przechorowaniu jako ozdrowieniec lub po zaszczepieniu.

Wykonanie oznaczenia obecności przeciwciał IgG w pierwszym tygodniu po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 może dać wynik fałszywie ujemny tzn. badanie wykonano w czasie tzw. „okienka serologicznego”. W przypadku podejrzenia infekcji ponowne oznaczenie należy wykonać po około 2 tygodniach.

Gdzie w Poznaniu wykonać test na przeciwciała?

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu wykonujemy badanie ilościowe przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2 (COVID-19) w surowicy we współpracy z laboratorium Synevo. Badanie wykonywane jest testem SARS-CoV-2 IgG II Quant z wykorzystaniem metody immunochemicznej z użyciem mikrocząstek i znacznika chemiluminescencyjnego (ang. Chemiluminescent Microparticle Immunoassay, CMIA), na analizatorze ARCHITECT i System. Test został opracowany w celu wykrywania immunoglobulin klasy G (IgG), w tym przeciwciał neutralizujących, przeciwko domenie wiążącej receptor podjednostki S1 białka szczytowego wirusa SARS-CoV-2 w surowicy.
Pobranie materiału możliwe wyłącznie w siedzibie Instytutu Mikroekologii w Poznaniu ul. Sielska 6, po uprzedniej rejestracji telefonicznej (61) 862 63 35. Brak możliwości wysyłki materiału do badania.

Czy przeciwciała chronią mnie przed zachorowaniem na COVID-19?

Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze pewności, że utrzymujące się przeciwciała IgG przeciwko SARS-CoV-2, chronią przed wtórnym zakażeniem koronawirusem i rozwojem COVID-19.  Pierwsze badania na ten temat sugerują, że przeciwciała IgG oraz inne mechanizmy immunologiczne chronią większość osób przez przynajmniej kilka miesięcy. Najdłuższe badania trwały 9 miesięcy i potwierdzały odporność na zakażenie.
Każdorazowo, w razie pojawienia się niepokojących objawów wskazujących na infekcję COVID-19, należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym.
Zobacz filmik z diagnostką laboratoryjną i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co oznacza mój wynik badania przeciwciał przeciw koronawirusowi?

Do każdego wyniku załączamy odpowiedni komentarz jak zinterpretować obecność/brak obecności przeciwciał i jakie ewentualne kroki należy podjąć. Szczegółowe informacje dotyczące zakresu badania, materiału, metody, przygotowania pacjenta, przeciwwskazań i czasu oczekiwania na wynik znajdują się w naszym e-sklepie.

O autorze
Monika Cyprian

Więcej z naszego bloga