Najczęściej zadawane pytania
- Zarezerwuj sobie czas, ponieważ pierwsza konsultacja może potrwać nawet do godziny.
- Przygotuj dokumentację medyczną i weź ze sobą na konsultację.
- Miej ze sobą aktualne wyniki badań diagnostycznych.
- Spisz wszystkie przyjmowane leki i suplementy wraz z dawkami.
- Przygotuj informacje o swoich preferencjach żywieniowych, np. przygotowując listę produktów, które lubisz i których nie lubisz.
- Stwórz swój dzienniczek żywieniowy, czyli listę zjadanych produktów, przynajmniej z jednego wybranego dnia (najlepiej jeden dzień z tygodnia i jeden dzień z weekendu). Dla lepszej analizy zalecamy spisanie przynajmniej trzech dni. Dzienniczek żywieniowy gotowy do wydruku i uzupełnienia pobierzesz tutaj.
Regularna kontrola masy i składu ciała pozwala na pełniejszą ocenę stanu zdrowia i monitorowanie efektów terapeutycznych. Analiza składu ciała zostaje wykonana metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) na urządzeniu Tanita DC-430 P MA. Na podstawie analizy otrzymasz wyniki informujące między innymi o:
- beztłuszczowej masie ciała,
- tkance tłuszczowej,
- wskaźniku wisceralnej tkanki tłuszczowej, czyli tkanki otaczającej narządy wewnętrzne zlokalizowanej w obrębie brzucha,
- zawartości wody.
Aby otrzymać jak najbardziej wiarygodny wynik:
- nie wykonuj intensywnych ćwiczeń dzień przed pomiarem (powinna być zachowana około 12 godzinna przerwa),
- nie spożywaj alkoholu na 12 godzin przed pomiarem,
- nie jedz i nie pij na 2-3 godziny przed pomiarem.
Przeciwwskazaniem do wykonania analizy składu ciała są:
- ciąża,
- menstruacja (może wpływać na wynik),
- posiadanie metalowych elementów w ciele (np. śrub) oraz rozrusznika serca.
Badanie wykonywane jest przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, na bose stopy i dłonie. Sprzęt jest dezynfekowany po każdym pacjencie. Zaleca się zdjęcie do badania wszelkiej biżuterii, pasków oraz sprzętu elektronicznego. Badanie trwa około 2 minut i jest całkowicie bezbolesne.
Przed konsultacją u dietetyka warto dokonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz wykonać podstawowe badania z krwi, takie jak:
- rozszerzona morfologia krwi,
- próby wątrobowe,
- OB,
- CRP,
- glukoza i insulina na czczo,
- profil lipidowy,
- TSH,
- stężenie witaminy D3.
Oczywiście, panel badań, jakie warto wykonać może różnić się w zależności od stwierdzonych chorób, czy wieku. Warto pamiętać, że regularne wykonywanie badań diagnostycznych jest istotne w profilaktyce wielu chorób, a wyniki każdych badań laboratoryjnych należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Badanie najlepiej jest wykonać w godzinach porannych, najlepiej między 7:00 a 9:00. Powinno wykonywać się na czczo, po minimum 8-godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków i płynów (także dużej ilości wody).
Profil lipidowy
Badanie to ocenia poziom cholesterolu oraz jego frakcji we krwi:
- całkowity cholesterol,
- frakcja LDL cholesterolu,
- frakcja HDL cholesterolu,
- trójglicerydy (TG) oraz nie-HDL cholesterolu.
Wg zaleceń WHO każdy człowiek powinien mieć wykonany profil lipidowy w wieku 18 lat celem wykluczenia zaburzeń lipidowych. Powinien być on powtarzany co 5 lat. Ponadto, u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną parametr ten warto sprawdzać częściej – około 1 raz do roku.
Badanie to powinno wykonywać się na czczo, po minimum 12-godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków i płynów (także dużej ilości wody). Badanie to warto wykonać odrębnie od pozostałych, ze względu na duży odstęp czasu od spożycia ostatniego posiłku, co może np. zaburzać wyniki badania glukozy.
TSH
Badanie to ocenia funkcję tarczycy. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Oznaczenie TSH najlepiej wykonywać na czczo (ale nie jest to konieczne), po minimum 8-godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków i płynów (także dużej ilości wody).
Stężenie witaminy D3
Liczne badania naukowe z ostatnich lat podkreślającą wielopłaszczyznowe działanie witaminy D i zalecają jej suplementację. Badanie najlepiej wykonywać na czczo (ale nie jest to konieczne), po minimum 8-godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków i płynów (także dużej ilości wody).
Ciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze to trwałe podwyższenie ciśnienia tętniczego do wartości, które predysponują do rozwinięcia chorób układu krążenia. Przyjmuje się, że średnia z dwóch pomiarów ciśnienia na dwóch kolejnych wizytach lekarskich równa lub wyższa 140/90 mmHg oznacza nadciśnienie tętnicze.
Panele badania ImuPro różnią się ilością analizowanych alergenów. Dostępne są panele oceniające nadwrażliwość na 44, 90 i 270 alergenów. Badane alergeny należy dobrać w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej pokrywały się z Twoją codzienną dietą. Poznaj i porównaj panele badania ImuPro tutaj.
Różnica polega na odmiennym sposobie pobrania krwi. W przypadku krwi żylnej musi być ona pobrana przez wykwalifikowaną osobę, na czczo lub 3 godziny po lekkostrawnym posiłku. Krew włośniczkową możesz pobrać samodzielnie z palca, niezależnie od pory dnia i spożytych pokarmów. Surowica krwi żylnej wymaga zabezpieczenia wkładem chłodzącym na czas transportu, gdy temperatura powietrza przekracza 25°C. Z kolei krew włośniczkowa nie wymaga dołączania wkładu chłodzącego, nawet w upały.
Nie, nie ma takiej możliwości, aby samodzielnie skomponować panel badanych składników. Jest to związane ze stałą kombinacją alergenów pokarmowych, trwale naniesionych przez producenta na płytki testowe (ELISA) wykorzystywane w badaniu ImuPro.
Nadwrażliwość pokarmowa rozwija się i jest możliwa do zbadania, gdy masz kontakt z danym alergenem, dlatego badanie najlepiej wykonać przed rozpoczęciem diety eliminacyjnej.
Tak, badanie ImuPro można wykonać w ciąży. Warto przy tym podkreślić, że zarówno ciężarna, jak i rozwijające się dziecko odniosą korzyści ze stosowania diety opartej na wyniku badania ImuPro. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie zbilansowanie diety eliminacyjnej i rotację, by uniknąć niedoborów w trakcie ciąży – najlepiej pod kontrolą dietetyka.
Wyniki może zmienić długotrwałe przyjmowanie (zarówno aktualnie, jak i w przeszłości) leków immunosupresyjnych, jak np. prednizon, kortyzon, metotreksat, azatiopryna itp. W przypadku stosowania leków immunosupresyjnych należy wykonać oznaczenie całkowitego poziomu przeciwciał IgG w surowicy (total IgG) przed badaniem nadwrażliwości pokarmowych. Również inne niektóre leki mogą wpłynąć na wyniki badania nadwrażliwości pokarmowych ImuPro, więc w przypadku wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z naszym laboratorium.
Badanie ImuPro wykonuje się po ukończeniu 12 miesiąca życia przez dziecko. Aby sprawdzić nadwrażliwości u młodszych dzieci, poniżej 12 miesiąca życia, badanie wykonuje się z krwi mamy.
Nietolerancja pokarmowa nie jest tym samym co nadwrażliwość pokarmowa, choć często nazwy te są używane zamiennie, jako synonim. Badanie ImuPro służy do diagnostyki nadwrażliwości pokarmowych. Nietolerancja laktozy to brak zdolności organizmu do trawienia laktozy (cukru mlecznego), wynikająca z braku koniecznego do tego enzymu (laktazy). ImuPro nie sprawdza aktywności enzymów, lecz wytwarzanie przeciwciał IgG przeciwko białkom pokarmowym. Można mieć nadwrażliwość pokarmową na produkty mleczne (białko mleka), ale nie jest to jednoznaczne z nietolerancją laktozy i odwrotnie – brak nadwrażliwości na białko mleka nie wyklucza nietolerancji laktozy.
Nie ma takiej potrzeby. Krew do badania alergii i nadwrażliwości pokarmowych można pobrać na czczo lub 3 godziny po lekkostrawnym posiłku. Jeśli planujesz pobranie po posiłku, zadbaj, by był on ubogi w tłuszcze.
Badanie Mikrobiota jelit ocenia mikroorganizmy, tj. bakterie i grzyby, obecne w kale – te ważne dla zdrowia i odporności, a także odpowiedzialne za dolegliwości. Badanie pozwala sprawdzić stan mikrobioty jelit, ustalić plan jej wsparcia i wdrożyć efektywną probiotykoterapię.
Badanie Mikrobiota jelit Pro jest szerszym panelem od Basic. Oprócz parametrów analizowanych w panelu Basic, dodatkowo ocenia liczebność bakterii odżywiających nabłonek jelit: Akkermansia muciniphila i Faecalibacterium prausnitzii, a także obecność bakterii patogennej, odpowiedzialnej za biegunki poantybiotykowe i szpitalne Clostridium difficile i jej toksyn A/B. Porównaj panele badania mikrobioty jelit tutaj.
Tak, badanie Mikrobiota jelit Screen lub Basic można wykonać w każdym wieku, również u najmłodszych dzieci. U starszych dzieci powyżej 2 roku życia można również zrealizować badanie mikrobioty Pro lub Complete, w zależności od potrzeb i występujących dolegliwości.
- Poznasz liczebność mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby w Twoich jelitach, z uwzględnieniem funkcji jakie pełnią w organizmie.
- Dowiesz się, czy stan Twojej mikrobioty jelit jest zrównoważony, czy występuje dysbioza.
- Otrzymasz szczegółową interpretację i opis, które ułatwią Ci zrozumienie wyniku.
- W przypadku nieprawidłowości otrzymasz propozycję dalszej diagnostyki lub informację o konieczności konsultacji z lekarzem.
- Co najważniejsze, uzyskasz też gotową propozycję terapii probiotycznej – w oparciu o Twój wynik badania i wywiad zdrowotny. Wskażemy Ci konkretne, przebadane klinicznie szczepy bakterii probiotycznych, dawkę i czas ich stosowania.
Materiał do badania mikrobioty jelit powinien być pobrany ze standardowego wypróżnienia. Niemniej jednak w takiej sytuacji dopuszczalne jest pobranie materiału po ziołowych preparatach ułatwiających wypróżnienie lub po zastosowaniu glicerynowego czopka. Pamiętaj, by występujące zaparcia odnotować w Istotnych danych klinicznych na 2/4 str. zlecenia badania.
Nie, ale warto odczekać z wykonaniem badania. Rekomendujemy wykonanie badania Mikrobiota jelit 4 tygodnie po kolonoskopii. Jeśli jednak Twój lekarz zadecyduje o wykonaniu badania wcześniej, możemy je wykonać.
Tak, kał biegunkowy jest materiałem diagnostycznym do badań Mikrobiota jelit.
Zdecydowanie tak! Należy podkreślić, że w domu pobiera się samodzielnie jedynie materiał do badania, a część diagnostyczna jest przeprowadzana w naszym laboratorium – dokładnie taką samą metodą jak dla próbek pobranych stacjonarnie w Instytucie. Wariant wysyłkowy badania zawiera specjalny zestaw pobraniowy skonstruowany z myślą o samodzielnym pobraniu w domu. Dodatkowo każda próbka badanego powietrza jest oceniana w laboratorium pod kątem prawidłowości pobrania wydychanego powietrza. Jest to możliwe poprzez kontrolę stężenia dwutlenku węgla. Dzięki temu badanie ma wysoką czułość i wyklucza zafałszowanie wyniku.
Oba badania polegają na pomiarze gazów w wydychanym powietrzu. W przypadku występującego SIBO bakterie obecne w jelicie cienkim wytwarzają wodór, który jest głównym powodem powstawania dolegliwości. W związku z tym w diagnostyce powszechnie wykorzystuje się wodorowy test oddechowy. Należy jednak dodać, że przerost mikrobioty w jelicie cienkim może dotyczyć nie tylko bakterii, ale również archeonów. Archeony, z kolei wykorzystują powstały w jelicie cienkim wodór i produkują z niego metan. Zdarza się więc, że wynik wodorowego testu oddechowego może wyjść fałszywie ujemny u osoby, która w istocie ma SIBO i/lub IMO. Dodatkowym parametrem zwiększającym jakość i czułość wodorowo-metanowego testu oddechowego jest ocena prawidłowości pobrania wydychanego powietrza. Jest to możliwe poprzez dodatkowe oznaczenie stężenia dwutlenku węgla w każdej analizowanej próbce.
Tak, wodorowo-metanowy test oddechowy wykonujemy u dzieci powyżej 7 r.ż. Dla przebiegu testu istotne jest to, aby dziecko było w stanie wydmuchać powietrze do ustnika w sposób umożliwiający pobranie materiału do badania. Jeśli lekarz zaleca wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego w kierunku SIBO u dziecka, prosimy aby wskazał (najlepiej pisemnie), jakim substratem ma zostać obciążone podczas badania.
Tak, właściwe przygotowanie do wodorowo-metanowego testu oddechowego w kierunku SIBO i IMO jest niezbędne i stanowi kluczowy czynnik prawidłowo przeprowadzonego oznaczenia. Brak przygotowania do testu może uniemożliwić jego wykonanie. Przygotowanie obejmuje w pierwszej kolejności odstawienie niektórych leków i probiotyków, a tuż przed badaniem – modyfikację diety. Szczegółowe informacje o przygotowaniu do testu SIBO/IMO znajdziesz w opisie badania.
Pora dnia nie ma znaczenia, niemniej jednak pobranie materiału musi odbyć się na czczo, co najmniej 14 godzin po ostatnim posiłku, więc najłatwiej jest to zrobić rano.
W przypadku występujących objawów zakażenia pochwy badanie jest niezbędne, by dobrać terapię leczniczą i probiotyczną. Badania mikrobioty pochwy wykonuje się również jako stały element kontroli i profilaktyki zdrowia, a także w celu przygotowania do ciąży, nawet jeśli nie występują niepokojące symptomy.
W zależności od panelu badania Mikrobiota pochwy, różny jest zakres wykonywanej diagnostyki. Badania Mikrobiota pochwy Pro i Complete obejmują diagnostykę molekularną o wysokiej czułości. Analizuje się w ten sposób patogeny, które mogą nie zostać wykryte innymi metodami. Panel Mikrobiota pochwy Onko jest również badaniem molekularnym, ale ukierunkowanym na profilaktykę raka szyjki macicy i identyfikację 30 typów wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Poznaj dokładnie panele badania mikrobioty pochwy i porównaj je tutaj.
Nie, wymaz do badania Mikrobiota pochwy musi być pobrany przez wykwalifikowaną osobę – ginekologa lub położną.
Jeśli przyjmujesz antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, pamiętaj, by odczekać przynajmniej 2 tygodnie od zakończenia leczenia. Wymaz do badania Mikrobiota pochwy powinien być pobrany w okresie okołoowulacyjnym, czyli średnio między 10 a 14 dniem cyklu miesiączkowego. Najlepiej, jeśli umówisz się na pobranie wymazu w ciągu 2 tygodni od pierwszego dnia miesiączki. W przypadku wykonywania panelu Mikrobiota pochwy Onko, a także u osób niemenstruujących, przed pierwszą miesiączką lub po menopauzie (ostatnia miesiączka) dzień pobrania nie ma znaczenia.
Tak, jak najbardziej. W ciąży wymaz może zostać pobrany przez lekarza ginekologa.
Konsultacje działają w formie linii otwartej – zadzwoń w wybranym dniu do specjalisty w godzinach konsultacji. Na te konsultacje nie przyjmujemy zapisów. Prosimy Cię o przygotowanie się do rozmowy, by konsultacja była dla Ciebie jak najbardziej wspierająca.
- Przygotuj sobie czas i przestrzeń na tę konsultację, dobrze jest mieć dostęp do komputera.
- Przemyśl swoje dolegliwości – od kiedy i jak długo trwają?
- Przygotuj kartkę i długopis,
- Zapisz swoje wszystkie pytania.
- Jeśli wykonałaś/-eś już badania, miej wynik przy sobie.
Nie musisz wiedzieć co Ci jest i mieć ustalonej diagnozy, by skorzystać z konsultacji i poczuć się lepiej. Nawet jeśli tylko obserwujesz u siebie jakieś niepokojące Cię objawy, takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, złe samopoczucie, migreny – po prostu zadzwoń, a otrzymasz wsparcie. Krok po kroku wskażemy Ci, co robić, by poczuć się lepiej.