Zamienniki 5 najpopularniejszych alergenów: mleka, jajka, glutenu, drożdży, pomidorów
10.09.2020
Kiedy już zdiagnozujemy nadwrażliwości pokarmowe w badaniu ImuPro, trzeba zacząć myśleć o diecie eliminacyjnej i tym, jak znaleźć zamienniki naszych alergenów. Stawia to pacjenta przed wieloma nowymi wyzwaniami. Do najczęstszych pytań naszych pacjentów należą:
- Czym zastąpić mleko w dotychczasowych przepisach?
- Czy inne mleka pochodzenia zwierzęcego są odpowiednim zamiennikiem mleka krowiego?
- Jak zastąpić jajka?
- Co zamiast glutenu?
- Chleb bez drożdży – czym zamienić?
- Podstawą diety mojego dziecka są pomidory, nie widzę innych zamienników tego warzywa. Co z ketchupem?
Nasz dietetyk – Pani mgr Daria Kotek, która ma duże doświadczenie w pracy z dietą eliminacyjną, przygotowała dla Was odpowiedzi na te pytania!
Czym zastąpić mleko w dotychczasowych przepisach?
Mamy bardzo szeroką gamę napojów roślinnych na sklepowych półkach. Do najpopularniejszych należą napoje sojowe, ryżowe, kokosowe oraz migdałowe. Znajdziemy jednak również napoje z różnego rodzaju orzechów (laskowy, nerkowiec) czy produktów zbożowych (owsiany, jaglany). Warto zwracać uwagę, aby kupowany napój roślinny był wzbogacany w wapń oraz sprawdzać ich składy.
Czy inne mleka pochodzenia zwierzęcego są odpowiednim zamiennikiem mleka krowiego?
W niektórych przypadkach zdarza się, że pacjenci demonstrują objawy i dolegliwości wywoływane przez więcej niż jeden alergen. Możliwe jest wystąpienie krzyżowej reakcji między alergenami pochodzenia zwierzęcego. Doniesienia naukowe sugerują, że aż 92% uczulonych na białka mleka krowiego zareaguje również na mleko kozie. Dlatego wymiana mleka krowiego na inne zwierzęce nie jest najlepszym pomysłem na diecie eliminacyjnej.
Jak zastąpić jajka?
W różnego rodzaju ciastach możemy je zastąpić naturalnymi i łatwo dostępnymi składnikami. Jednym z najpopularniejszych zamienników jest papka z siemienia lnianego czy nasion chia. Możemy użyć też owoców – z pomocą przyjdzie nam banan bądź mus jabłkowy. Inną możliwością są zmielone płatki owsiane – tutaj jednak uważać muszą osoby stosujące dietę bez glutenu. Świetnym zamiennikiem jaj jest również ubita woda po cieciorce tzw. aquafaba, z której możemy zrobić bezjajeczną bezę czy omlet! A jajecznicę zamieniamy na tofucznicę z czarną solą (kala namak).
Co zamiast glutenu?
Zamienniki glutenu to przede wszystkim wartościowe ziarna, takie jak: amarantus, quinoa, gryka, proso, ale również ryż, kukurydza. Aby dieta eliminacyjna była dietą zbilansowaną, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: każdy wyeliminowany produkt należy zastąpić przynajmniej trzema, innymi, dozwolonymi produktami. Jeśli eliminacja polegać będzie wyłącznie na wyrzuceniu niedozwolonych składników pokarmowych z diety, w krótkim czasie można doprowadzić do jej zubożenia, a w konsekwencji – niedoborów.
Chleb bez drożdży – czym zamienić?
Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie zakwasu do pieczywa, jednak mamy również inne rozwiązania. Najbardziej popularnym będzie użycie sody oczyszczonej, czy proszku do pieczenia. Z bardziej wyszukanych znajdziemy kamień winny.
Podstawą diety mojego dziecka są pomidory, nie widzę innych zamienników tego warzywa. Co z ketchupem?
Na rynku znajdziemy wiele produktów, które w składzie nie będą miały pomidorów. Świetnym przykładem na zamiennik ketchupu będzie ajwar, czyli pasta z pieczonych bakłażanów i papryki. Dodatkowo warto zapoznać się z przepisem na doskonały ketchup z cukinii czy dyni.
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem eliminacji produktów z diety wykonać odpowiednią diagnostykę nadwrażliwości pokarmowych, czyli badanie ImuPro. Diagnozowanie jedynie na podstawie występujących objawów może prowadzić do niepotrzebnych restrykcji oraz utrudniać poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.
Nie wiesz jakie badanie wykonać, jak odpowiednio przeprowadzić eliminację lub prowokację? Skorzystaj z możliwości bezpłatnych konsultacji telefonicznych z naszymi specjalistami!
Więcej o badaniach nadwrażliwości pokarmowych ImuPro i o tym – Dlaczego warto je zrobić? dowiesz się tutaj.