Nowe nazwy badań od 20.05.2024r.

Sprawdź szczegóły

Wzdęcia i ból brzucha – sprawdź, czy to SIBO bez wychodzenia z domu!

11.01.2022

Wzdęcia i ból brzucha to jedne z najczęstszych objawów zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO. Mogą także występować bóle głowy i zmęczenie. Nasilenie objawów SIBO występuje często po spożyciu surowych warzyw i owoców, kiszonek, a także pre- i probiotyków. Objawy są jednak mało specyficzne i nie pozwalają postawić rozpoznania – choroba SIBO. Jak zdiagnozować zatem zespół SIBO?

SIBO – jak zdiagnozować?

W celu ustalenia właściwej diagnozy i leczenia, należy wykonać test oddechowy SIBO. Na rynku dostępny jest wodorowy test oddechowy, a także bardziej czuły wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO. W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, wykonasz test na SIBO – cena badania wykonywanego stacjonarnie wynosi 320zł (test na SIBO Poznań). Wodorowo-metanowy test oddechowy możesz także wykonać bez wychodzenia z domu – wystarczy, że pobierzesz materiał do badania, czyli wydychane powietrze samodzielnie. Ze względu na koszty zestawu do pobrania materiału, wysyłkowy test na SIBO – cena to 440 zł.

Jak wykonać test SIBO w domu?

  1. Zamów zestaw do samodzielnego pobrania materiału w naszym e-sklepie.
  2. Na wskazany adres otrzymasz niezbędny zestaw wraz z instrukcją pobrania materiału.
  3. Pobierz materiał – wydychane powietrze i odeślij kurierem do badania w naszym laboratorium.
  4. Wyniki otrzymasz mailem, maksymalnie do 7 dni roboczych od przyjęcia materiału do badania.

Dowiedz się jak przygotować się do badania – test oddechowy SIBO.

Dlaczego warto wykonać wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO?

  • Badanie pozwala ustalić diagnozę SIBO, leczenie dzięki temu może być szybsze i przynoszące rezultaty.
  • To aktualnie najbardziej skuteczna, nieinwazyjna diagnostyka przerostu mikrobioty jelita cienkiego – SIBO.
  • Ma wysoką czułość, która przewyższa inne metody, takie jak wodorowy test oddechowy.
  • Wodorowo-metanowy test oddechowy ocenia jednocześnie stężenie wodoru i metanu z wydychanego powietrza. Wodorowy test oddechowy to jedynie sama analiza wodoru, która jest niewystarczająca i może dawać fałszywie ujemne wyniki.
  • Metoda ocenia prawidłowość pobrania materiału i pozwala dokonać tzw. korekcji rozcieńczenia próbki. Wyklucza to fałszywie ujemne wyniki ze względu na zmieszanie wydychanego powietrza z pokojowym.
  • Materiał do testu wodorowo-metanowego można pobrać samodzielnie, bez wychodzenia z domu.

Więcej o wodorowo-metanowym teście oddechowym przeczytasz tutaj.

SIBO – leczenie i dieta w SIBO

SIBO leczenie najczęściej wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Dodatkowo jako wsparcie leczenia stosowana jest dieta w SIBO, zazwyczaj dieta low-FODMAP. Czy można sprawdzić, czy będzie ona skuteczna u Ciebie? Tak! Umożliwia to najczulsze badanie mikrobioty jelit KyberBiom, które określa Twój typ FODMAP. 
Dzięki temu wskaźnikowi można będzie ustalić, czy zastosowanie diety low FODMAP pozwoli złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z SIBO! KyberBiom wnosi więc nowe możliwości dietoterapii w SIBO.

Dietetyk w SIBO

Ze względu na trudności dietetyczne, warto skorzystać z pomocy dietetyka. Więcej na temat tego, jak powinna przebiegać dieta w SIBO przeczytasz tutaj. W Instytucie Mikroekologii oprócz badania SIBO – wodorowo-metanowego testu oddechowego, możesz umówić się na konsultację lekarską i dietetyczną.
https://instytut-mikroekologii.pl/produkt/konsultacja-dietetyczna/
 
 

O autorze
Monika Cyprian

Więcej z naszego bloga